Sunday, August 09, 2015

Çekici olma çabasının kişisel imajla çatışması!Çekici olmak ifadesini sıklıkla duyuyoruz. Çekici olmak isteyen kişilerin bu denli çok olması veya çekici olma arzusunun kişileri bu denli sarmasının sebepleri üzerinde durulabilir. Bununla birlikte ele almak istediğim konu, çekici olma çabasıyla kişisel imajın çatışabildiğini sıklıkla görüyor olmamdır.

Bir erkek olarak, özellikle kadınlar için, çekici olmanın çok da zor olmadığını düşünmüşümdür. Çünkü karşılarında kolayca “çekilebilen” bizler, yani erkekler varız. Gerçi, bir erkek için çekici olan bir kadın imajıyla, bir başkası için çekici olan kadın imajı farklı olabilir ve hatta genellikle farklıdır. Ama genel anlamda, bir kadının çekici olmayı başarabilmesi oldukça kolay gibidir.

Burada sorun, birey olarak, bütün özellikleriyle çekici olabilmekte. Yoksa ustalıkla yapılmış bir makyaj, hafif veya abartılmış bir dekolte vs. bir kadını, bir çok erkek için çekici kılabilir. Fakat “bu çekicilik, kadının kendisini gördüğü yeri ve bundan kaynaklanan imajını ne denli yansıtmaktadır?” sorusu önemli bir sorudur.

Erkek gibi kolayca dikkati dağılan ve görsel etkilere açık bir varlığın, kadının fiziksel görünüşünün etkisinden sıyrılıp gerçek kimliğini keşfetmesi ciddî ve kararlı bir çaba ister. Birçok kişi bunu başarabilir de. Fakat olduğu kişiyle, göründüğü kişi arasında büyük farklar bulunan ve bu sebepten dolayı sorun yaşayan pek çok kişiyi-kadını görüyorum.

İnsanlar, kişisel görünüşlerini yaşamak konusunda özgürlüklerini kullanmak istiyorlar. Fakat erkeklerin sıklıkla yaşadıkları bir güçlük var: Öncelikle fiziksel çekiciliğine kapıldıkları bir kadının zihinsel olarak da çok çekici olabileceğini anlamakta zorlanıyorlar.

Bu sorun sıklıkla tekrar ediyorsa, bu durum, erkeklerin bu konuda yardıma ihtiyaçları olduğu anlamını taşıyor olabilir. Kadınların bu konuda bir çaba ortaya koymaları gerekir. Bu, yazarların, iletişimcilerin veya sanatçıların taşıdığı çabadır; yani açık ve net bir şekilde anlaşılmak çabası.

Sanıyorum, daha çok fiziksel anlamda çekici olmaktan çok, bütün olarak ve kimler için çekici olmak istiyorsanız, onlar için çekici olmaya çalışmak en iyisi. Bu da, kadının zihinsel anlamda sahip olduğu eşsiz özellikleri çerçeveleyen, onun sadece fiziksel-tensel özelliklerine değil de, kadın olmanın toplamdaki ve yine eşsiz farkına dikkat çeken bir imajla olabilir.


-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------