Friday, November 25, 2005

RAMAZAN AYI GEÇTİ VE HERŞEY BİTTİ Mİ?


Ramazan ayı geldi geçti. Herkes, ihtiyaç sahibi olanlara etmek için bir çok şey yaptı. Ramazan ayı bir hayır kampanyası ayına dönüştü. Sonra da her yıl olduğu gibi Ramazan Ayı geçti gitti. Sorunlarımız da Ramazan Ayıyla birlikte da geçip gitti mi? Ramazan Ayında yapılan şeyler elbette bereketlidir ama yılın geri kalan zamanında da taşımamız gereken bir duyarlık yok mu?

Hala etrafımızda yardıma muhtaç insanlar var. Bu ihtiyacı sadece maddi anlamda söylemiyorum. Her anlamda ihtiyaç sahiplerine rastlayabiliriz. Bu iyilik kültürünü her alana taşıyabiliriz. Bazen bir arkadaşımızın ihtiyaç duyduğu şey, ona uygun ve kaliteli bir kitaptır, bazen de samimi birkaç sözdür. “Bugün çevremdeki insanlar için ne yapabilirim?” sorusunu her gün sorabilir ve çok güzel cevaplar bulabiliriz.

Ramazan ayı dışındaki günlerimiz de yardım ve iletişimle dolabilir. Eğer hayat tarzınız buna uygun değilse, hızlı ve duyarsız olmaya zorlanıyorsanız, oturun bu konuyu düşünün. Belki de verimli çalışamıyoruz, işlerimizi delege edemiyoruz. Yeni iş fırsatları aramamız gerekiyor belki de.

Çevremizde mutlaka öğrencileri vardır. Onların ihtiyaçlarını gözetebilir, yardımcı olabilir ve en önemlisi onlara yardımcı olabilecek başka insanlar da bulabiliriz. Bütün kaynak biz olmak zorunda değiliz ve olamayız da. Neden başka kaynak insanlar da aramayalım? Neden sorumluluğu paylaşmayalım?

Sivil örgütlere ve oluşumlara katılalım. Hükümeti ya da sistemi eleştirmek yerine, sistem içinde ağırlıklı olmaya çalışmak daha mantıklı değil mi? Toplumdaki yanlışlar konusunda orada burada bireyler olarak sızlanmak yerine, yararlı olduğuna inandığınız sivil ve yasal bir oluşum içinde yer almak ve güç birliği yapmak daha güzel olmaz mı? Demokrasinin tanıdığı en önemli fırsatlardan biri de bu değil mi?

Ramazan Ayı geçti, ama her şey bitmedi. Bu memleketin fakiri bitmedi. En önemlisi zihinsel anlamda fakiri bitmedi ve her gün daha da çok artıyor. Bu insanların ufkunu açacak kitaplar önerelim. Öğrencilere burs sağlamaya çalışalım ama bu bursu ne için harcadıklarını kontrol edelim. Ben şahsen benim verdiğim bir bursla bir öğrencinin sigara alıp içmesini ya da futbol ligini takip etmesini istemem. Ama bir spor merkezine gidip spor yapması beni sevindirir. Mesleki ve insani açıdan kendini geliştiren kitaplar alması, günlük siyasi dalgalar içinde boğulmak yerine, kendisini geliştiren kitaplara ya da filmlere para yatırmasını tercih ederim.

Bu memleketin dertleri, gelecek Ramazan Ayına kadar tatile girmediğine göre bize de tatil yok. Güzelliği tavsiyeye ve finanse etmeye devam derim.
-----------
www.suskunadam.blogspot.com

-----------
Yorumlarınız için:
savassenel@yahoo.com

MSN:
savassenel@hotmail.com