Sunday, October 09, 2005

ALLAH'TAN İSTEYİN, ÇEKİNMEYİN BE KARDEŞİM!


Bana “En büyük eksiğimiz nedir?” diye sorulsa, hayal etmemek ve istememek derim. Hayal etmeyi unutturdular. Ve ummuyoruz da. Büyük hayallerimiz yok. Hayal sayısı azaldıkça hedefe dönüşen hayal oranı da azalıyor.

Mantık adına hayal gücü öldürülen bireyler, bir milleti nereye götürür? Dualarında büyük şeyler olmayan insanlar, Allah’tan istemekten korkan kişilerle nereye varılır?

İnsanın büyük arzuları olmaması, bedel ödemekten korkmasıyla açıklanabilir. O zaman konu istediğimiz şeyin olup olmayacağı değil, bedel ödemekten kaçınmamızdır. Hele Allah’tan istemeye korkan insanlar, en çok ona üzülüyorum. “Bu istediğim olacak şey değil” diye dualarında isteklerine yer vermeyen insan, kim adına karar veriyor? Yaratıcının neyi verip neyi vermeyeceğini düşünmek benim haddime mi? Büyük düşünmeyen ve Allah’tan istemeyen insanların medeniyetinde, on kişilik memur kadrosu için on bin kişi başvurur. Bu bana hiç de şaşırtıcı gelmiyor.

Hele arkadaşlarının hayallerine gülenler... Elbette sağlıklı bir stratejisi olmayan ve hedefleri netleşmemiş insanlar büyük laflar edince ben de biraz tebessüm ediyorum. Büyük bir yönetici olmak istediğini söyleyen ama günde bir sayfa bile okumayan insanlara gülmemek elde değil. Ama onun bu isteğinin bile verilmeyeceğini söyleyemem. Çünkü mülk Allah’ın, istediğine verir, istemediğine vermez. Kim ne diyebilir?

Anlaşılan, bütün büyük keşiflerin önce romanlarda, masallarda ve filmlerde ortaya atıldığını bu insanlara öğretmek lazım. Bakın, masallarda her şeyin görüldüğü kristal bir küre vardı. Sizce interneti hatırlatmıyor mu? İnsanlar önce rüyalarda ve masallarda uçmadı mı? Hayalciler düşündükten sonra, mühendisler yapmıyor mu?

Mantık küpü, iki okul bitirmiş mühendisler, hayal gücü ve girişimciliği büyük olan ilkokul mezunlarının yanında maaşlı elemanlar olarak çalışmıyor mu?

Hemen şimdi başlayalım derim: hayal edelim, umalım. İsteyene değil, bekleyene verilirmiş. Sonra da, gerçekleşebilecek büyük düşlerimizin altında kalmamak için hemen kendimizi donatmaya başlayalım.

Nasıl? İyi bir strateji mi?

-----------------

www.suskunadam.blogspot.com

-----------------

Yorumlarınız için:
savassenel@yahoo.com
MSN: savassenel@hotmail.com