Friday, September 30, 2005

KOMİK VE TRAJİKOMİK SİGARA MARKALARI


Viceroy, ne anlama geliyor biliyor musunuz? “Krallığı temsil eden genel vali” anlamına gelir. Bu isim, bir İngiliz sigarasının markasıdır ve sömürge dönemlerinden kalma bir kelimedir. Ne kadar ilginç değil mi? “Sizi sömürmeye devam ediyoruz” der gibi.

Ya Anadol sigarasına ne demeli. Anadolu’nun adı bir uyuşturucuya verilmiş ve kimseden çıt çıkmamaktadır. Evet sigara, bir uyuşturucu türüdür ve öksürtür, koku verir, hasta eder v.s. Anadolu kelimesiyle örtüşen bir yanı var mıdır sigaranın? Elbette hayır. Anadolu, dirilten, güzel kokulu ve hayat veren bir coğrafyadır. Yani sigara markası olmayı hak ediyor mu bizim güzel Anadolu’muz?

Ya Vigor’a ne demeli? Vigor, İngilizce’de “güç, kuvvet” anlamına gelir. Bu da bir sigara markası. Sigaranın güçle kuvvetle bir ilgisi var mı Allah aşkına? Çevrenizde sigara kullanan ve sigara kullandıkça güçlenen birine rastladınız mı? Bir tiryaki olarak, sigarasız geçen uzun bir zaman diliminden sonra içilen ilk sigarada dünyayı fethedeceğiniz hissine kapılabilirsiniz. Ama dünyayı fethetmeye başladığınız yerde çıkmanız gereken bir merdiven varsa işiniz bitiktir. Sigaranın size ne yaptığını, merdivenleri tırmanmaya çalışırken anlarsınız. Tırmanmaya çalışmak diyorum, çünkü hakikaten bir tiryakinin yaptığı, merdiven çıkmak değildir, neredeyse güç bela tırmanmaktır.

Hayranım şu sigara şirketlerine. Bu kadar haksız bir davada bu kadar samimi olmak, sıra dışı bir şey. Dindar bir insan, bu kadar samimi ve odaklı olsa, herhalde manevi anlamda büyük aşamalar kat eder. İnsan, kendi alanında bu kadar samimi ve odaklı olsa, adı litaratürlere geçer.

Sigara şirketlerinden öğrenecek ne çok şey var, değil mi?


----------

www.suskunadam.blogspot.com

------------
Yorumlarınız için:
savassenel@yahoo.com
MSN:
savassenel@hotmail.com